Αρχή ΑΘΛΗΤΕΣ Ζαμπίδης Μιχάλης

Ζαμπίδης Μιχάλης

Βαθμολογήστε!
(6 ψήφοι)
Είναι ιδιαίτερα γνωστός με το προσωνύμιο "Iron Mike". Εχει στο ενεργητικό του 152 νίκες και 21 ήττες κι έχει κατακτήσει πολλούς τίτλους. Ξεκίνησε να ασχολείται με τον αθλητισμό σε ηλικία 6 ετών κάνοντας κλασσική γυμναστική και στη συνέχεια καράτε Shotokan. Έπειτα έκανε Μάι Τάι. Ταυτόχρονα ξεκίνησε το Kickboxing και πήρε το πρωτάθλημα Kickboxing Ελλάδος στην κατηγορία junior. Έπειτα ασχολήθηκε επαγγελματικά με αυτό. ... περισσότερα »

Στην ηλικία των 16 ετών προτάθηκε για μια θέση στο βιβλίο Γκίνες επιτυγχάνοντας 48 νοκ-άουτ αντιπάλων σε 60 αγώνες. Το Μάρτιο του 2008 πήρε την πρωτιά στο τουρνουά No Respect 4 στη Μελβούρνη. Νίκησε στα σημεία τον Αυστραλό πρωταθλητή στα 70κ. Daniel «The Rock» Dawson. Στις 31 Ιανουαρίου του 2009 κατέκτησε την 155η νίκη του επί του Δανού πρωταθλητή Ρασάν Μουχαρέμπ, σε τουρνουά στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Το 2010 τον είδαμε στο μουσικό σόου του ANT1 "Dancing with the stars" και παράλληλα εγκαινίασε στη Γλυφάδα το ZAMBIDIS CLUB, την πρώτη του σχολή/γυμναστήριο. Στο τέλος της ίδιας χρονιάς κατέκτησε την 3η θέση στο Κ-1 ΜΑΧ, στην Ολυμπιάδα του αθλήματος στην Ιαπωνία και σε παγκόσμια ψηφοφορία που διεξήγαγε η διοργάνωση του Κ-1 μέσω του επίσημου site της, ο Iron Mike ανακηρυχθεί ως ο «MVP» της διοργάνωσης με το εντυπωσιακό ποσοστό 42,6%.